TC Kimlik No
Şifre

İbrahim YazıcıBaşkanımız İbrahim Yazıcı, Orduspor deplasmanı dönüşünde 5 Mayıs 2013 tarihinde sabaha karşı geçirdiği kalp krizi geçirdi. Kalbi duran Başkanımız İbrahim Yazıcı’ya ilk müdahaleyi 112 Acil Servis ekipleri yaptı. Kalbi yeniden çalıştırılan Yazıcı, Bursa Acıbadem Hastanesi’ne kaldırıldı. İki gün süren tedaviye rağmen Başkanımız İbrahim Yazıcı’yı 7 Mayıs 2013 saat:13:40 itibariyle kaybettik.

İbrahim Yazıcı Kimdir?

Yazıcı ailesinin üçüncü ferdi olarak Bursaspor’da yönetici ve başkanlık yapan İbrahim Yazıcı, 28 Ocak 1948 tarihinde Bursa’da dünyaya geldi. Lise mezunu olan İbrahim Yazıcı, Yazıcı Turizm Şirketler Grubu yönetim kurulu başkanıydı. 20. Dönem Bursa ve 21.Dönem Muğla Milletvekilliği yaptı. Yazıcı, evli ve  2 çocuk sahibiydi.

 

BURSASPOR TARİHİNDE İBRAHİM YAZICI

İbrahim Yazıcı ilk olarak 1985-1986 sezonunda Cavit Çağlar başkanlığındaki yönetim kurulunda görev aldı. Daha sonra 1988-1989 sezonunda Başkanlık koltuğuna oturdu. Yaklaşık 3 sezon boyunca Bursaspor başkanlığı yapan Yazıcı döneminde amatör Bursaspor takımı 1.Lig'e yükseldi. Yazıcı, 1992 yılında siyasete atıldı ve başkanlığı bıraktı. Yazıcı bu ilk dönemlerinde Bursaspor’u orta sıralarda tutmayı başardı. Hakan Şükür ve Yılmaz Vural’ın çıkışları da bu döneme rastladı. Bu arada Başkan Yazıcı, tesisleşme hamlesini hızlandırdı. Vakıfköy’de yeni ilaveler ve düzenlemeler yapıldı. Antrenman sahası ışıklandırıldı.

Aradan geçen uzun yılların ardından 2007 yılında yeniden Bursaspor Başkanlığı’na aday oldu ve Bursaspor Başkanlığı koltuğuna oturdu.  

2007-2008 sezonunun ilk yarısının ortalarına doğru koltuğa oturan Yazıcı, ilk iş olarak teknik direktörlüğe Bülent Korkmaz’ın yerine Samet Aybaba’yı getirdi. Sezon sonunda Bursaspor orta sıralarda yer aldı.

2007-2008 sezonuna yine Aybaba ile başlayan İbrahim Yazıcı Yönetimi, ligin ilk yarısında üst üste gelen iki yenilgi sonrasında Samet Aybaba’nın istifası üzerine Güvenç Kurtar teknik direktörlüğe getirildi. Kurtar 7 maç görevde kalabildi. Taraftarın tepkisi üzerine İbrahim Yazıcı ve arkadaşları Kurtar’ı göndererek Ertuğrul Sağlam ile anlaştı.
Bursaspor sezonu 6. sırada bitirerek UEFA şansını son anda kaçırdı. 

TARİHE GEÇTİ

2009-2010 yılına İbrahim Yazıcı Yönetimi “hedef Avrupa kupaları” parolası ile başladı. İlerleyen haftalarda gelen iyi sonuçlar, hedeflerin büyümesine yol açtı. Şampiyonluk yarışına girildikten sonra Yazıcı ve arkadaşları bu kritik dönemi iyi yönetti. Sonunda, 26 yıl sonra lig şampiyonluğu kupası Anadolu kentine geldi. Türkiye beşinci büyüğü ile tanıştı.

2010-2011 sezonunda Bursaspor, tarihinde ilk kez UEFA Şampiyonlar Ligi Gruplarında mücadele etti. Sezon sonunda ise bu kez Süper Lig 3.sırada tamamlandı. Bu sonuç Bursaspor’un elde ettiği şampiyonluğun ardından tarihindeki en iyi ikinci derecesi oldu ve kulüp UEFA Avrupa Ligi’ne katılmaya hak kazandı.

2011-2012 sezonunda ise Bursaspor bu kez 20 yıl aradan sonra Türkiye Kupası finali oynama başarısını gösterdi ve finalist olması nedeniyle adını bir sonraki sezon yine Avrupa Kupası’na yazdırmayı başardı.  

2012-2013 sezonunda ise Bursaspor, ligin bitimine 2 hafta kala zirvedeki takımlar arasında yer alarak üst üste 4.kez Avrupa kupalarına katılmaya hak kazanmak üzere.


İbrahim Yazıcı, toplam 10.5 yıllık başkanlık dönemi, Federasyon Kupası kazanan yönetimin bir üyesi, üst üste takımı Avrupa kupalarına gönderen, Süper Lig şampiyonluğu yaşayan başkan gibi kırılması güç rekorlar ve elde edilmesi zor unvanların sahibi oldu.

Büyük Başkanımız İbrahim Yazıcı’yı binlerce Bursalı tekbirler eşliğinde son yolculuğuna uğurladı.

CENAZE TÖRENİ

Başkanımız İbrahim Yazıcı'nın cenaze töreni 9 Mayıs 2013 tarihinde yapıldı.  için ilk tören Bursa Atatürk Stadyumu’nda yapıldı. Başkanımız İbrahim Yazıcı’nın naaşı 3 yıl önce şampiyonluk kupasını kaldırdığı noktaya konuldu. Yazıcı’nın naaşının yanına ise 2009-2010 sezonunda kazanılan kupa yerleştirildi.

Binlerce kişinin katıldığı törende, Başkanımız İbrahim Yazıcı’nın fotoğrafının bulunduğu üzerinde “Tarih Yazıcı Başkan” yazan siyah t-shirtler dağıtıldı. 

ŞAMPİYONLUĞU ONLARA ANLAT BAŞKANIM

Taraftarlarımız duydukları üzüntüyü pankartlara taşıdılar. “Şampiyonluk görmeden yitirilen yüreklere şampiyonluğu orada anlat Başkanım”, “ Allah’a yemin olsun, sana söz olsun dik durmaya devam edeceğiz Başkanım” yazan pankartlar dikkat çekti. Taraftarlarımız sık sık “ Başkanım hakkını helal et bize”, “ Tertemiz şampiyon İbrahim Yazıcı” sloganları attılar. 

BABAYA GÖZYAŞI VE SAYGI

Tören sırasında Yazıcı’nın eşi Ayşen Yazıcı ile kızı Efsun Yazıcı gözyaşlarına hakim olamadı. Serkan Yazıcı ise yaptığı konuşmada “ Babam hepinize hakkını helal etmiştir. Bu büyük adamın, babanın, önünde eğilerek sizlere veda ediyorum” dedi.

İBRAHİM YAZICI TİMSAH ARENA

Törende taraftar temsilcileri Mehmet Güzelsöz ile Ender Yılmaz, Takım kaptanımız Ömer Erdoğan, Teknik Direktörümüz Hikmet Karaman, Eski Teknik Direktörümüz Ertuğrul Sağlam, Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe, Valimiz Şahabettin Harput ve Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç, Başkanımız İbrahim Yazıcı için  duygu ve düşüncelerini aktardılar.

Arınç taraftarlardan gelen “ Stadın adını Yazıcı koyun” tezahüratları üzerine “ Sizleri anlıyorum. Ben hassasiyetinizi ve verdiğiniz mesajları takdir ederek izliyorum. Yeni yapılacak olan stadın isminin Timsah Arena İbrahim Yazıcı olmasını arzu ettiniz. Bu mesajı aldık. Gereğini yaparız” dedi.

KORTEJ EŞLİĞİNDE TAŞINDI

Başkanımız İbrahim Yazıcı’nın naaşı cenaze aracı eşliğinde Altıparmak Caddesi güzergahından Ulucami’ye getirildi. Yazıcı’nın naaşına apartmanlardan ve yol kenarından çok sayıda karanfil atıldı.  Aracın ardından Yönetim Kurulu üyelerimiz, Teknik direktörümüz Hikmet Karaman ve binlerce taraftarımız tekbirler eşliğinde Ulucami’ye yürüdü.  Kılınan cenaze namazının ardından Yazıcı’nın naaşı yine aynı şekilde kortej eşliğinde Emirsultan Mezarlığı’na götürüldü.

 

ULUCAMİ’YE SIĞMADIK

Başkanımız İbrahim Yazıcı’ya son görevini yapmak isteyen binlerce seveni Ulucami’ye akın etti. Cenaze töreni için Bursa’ya gelen spor,siyaset, iş ve sanat dünyasının tanınmış isimleri de Ulucami’de birlikte saf tuttular. 

DUALAR EŞLİĞİNDE DEFNEDİLDİ

Binlerce seveni, Emirsultan Mezarlığı’nda dualar eşliğinde Başkanımız İbrahim Yazıcı’yı defnetti. Defin sırasında Bursa Atatürk Stadyumu, Vakıfköy ve Özlüce Tesislerimizden getirilen topraklar mezara atıldı.  

Teknik heyet ve futbolcularımızda mezarın başında uzun süre dua ettiler.  

200 GÖNÜLLÜ

Cenaze organizasyonunda taraftar dernekleri ve grupları kendi aralarından seçtikleri 200 gönüllü ile törenin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için büyük bir özveri ile çalıştı.