Divan Başkanlık Kurulu Başkanımız Galip Sakder Açıklamalarda Bulundu

27 Haziran 2024
Divan Başkanlık Kurulu Başkanımız Galip Sakder Açıklamalarda Bulundu

Divan Başkanlık Kurulu Başkanımız Galip Sakder, 9 Temmuz Salı günü gerçekleşecek Divan Kurulu Başkanlık seçimi öncesinde gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Galip Sakder şunları söyledi: "Bursaspor Divan Kurulu’nun 9 Temmuz Salı günü gerçekleştireceği olağan seçimi öncesinde gerçekleştirdiğimiz basın toplantımıza hepiniz hoş geldiniz.

30 gün önce yapılan Bursaspor Kongresi ile birlikte, Sayın Bakanlarımız ve Büyükşehir Belediye Başkanımız başta olmak üzere herkesin elini taşın altına koyduğu; tıpkı şampiyonluk öncesindeki gibi tüm şehrin Kulübümüz etrafında yeniden kenetlendiği günleri görmenin heyecanı ve mutluluğu içindeyiz.

Enes Çelik Başkanımız , ekibi ve İcra kurulu yoğun bir tempoyla, 2 buçuk yıldır kapalı olan transfer tahtasını 20 günde çözüme kavuşturarak bu teveccühü karşılıksız bırakmadılar.

Bursaspor’un ait olduğu yere hızla geri döneceği bir değişim sürecine hep birlikte tanıklık ediyoruz. Divan kurulu bünyesinde Kulübümüz için önemli çalışmalara imza atacağına inandığım müze ve arşiv komitesi ile risk yönetimi komitelerini tanıtmadan önce müsaadenizle Divan Kurulu Başkanlığında geride bıraktığımız 3 yıla dair hafızalarımızı tazelemek ve sisleri biraz geriye götürmek istiyorum.

Ben Bursaspor’un 604 nolu üyesi olarak Kulübün kapısından içeri girdiğim yıldan itibaren 1997’de Remzi Çinoğlu başkanlığında basın sözcülüğü ile başlayıp; Kurulduğu günden itibaren divan yönetim kurulu üyeliği Bursaspor Vakıf Başkanlığı ve en son Bursaspor Divan başkanlığı görevinde bulundum. Bursaspor’un en zor döneminde, Divan Başkanlığı görevine Süper Lig’den düştükten sonra başladım. Öyle sanıyorum ki bu sancılı dönemde 3 yıl içinde 5 veya 6 genel kurul gördüm, uzun yıllar genel kurullara ilgisiz kalan üyelerimiz son bir yıllık çalışmanın sonucu,4 aylık kısa dönem ile Sinan Bür başkanımı göreve getirdikten sonra binin üzerinde yoğun bir katılımla, bayrağı mevcut Enes Çelik başkanlığındaki yönetime teslim ettiler. Sinan Başkanıma ve yönetimine bir kez daha teşekkürü bir borç biliyorum. Daha evvel başkanlığını yaptığım ve içimde uhde olan Vakıfköy tesisleri - Bursaspor okulu Vakıf Başkanlığını da İbrahim Öztürk ve ekibine teslim ettik,

Bugün de yeni tüzüğümüzle eklenen Risk Yönetimi ve Müze-Arşiv Komiteleri’ni sizlerle paylaşıyorum:Yüksek İstişare hüviyetindeki Risk Yönetimi Komitemiz; üyeliği devam eden eski Kulüp Başkanlarımız, geçmiş dönem Divan Kurulu Başkanları ve görevdeki Denetim Kurulu ve Hukuk Kurulu Üyeleri’nden teşkil edilecektir.

Önceki dönem Divan Kurulu Başkanlarımız Sn. Kadir Şankaya, Sn. İdris Sevinç ve ben Galip Sakder olarak içinde yer alacağımız bu komite kulübümüzün kurumsal hafızasının tesisi, stratejik plan çalışmalarına katkı sağlanmasının yanı sıra Bursasporumuz’un geleceğini ilgilendirebilecek hususlarda geçmiş tecrübeleri ile katkı sağlamaya devam edecek. Yeni seçilecek olan Divan Başkanlığı da bu komitemizi tüzüğümüz çerçevesinde gerektiğinde genişletebilecekler.İş dünyası ve kent mülki erkanı ile kulüp arasında diyaloğu her zaman sıkı tutacak risk yönetimi komitesi bu bağlamda yüksek istişare toplantıları gerçekleştirecek.

Divan kurulun bir diğer çalışma grubu ise Müze ve arşiv komitesi: Kulüp müzesinin oluşturulması ve arşiv kayıtlarının genişletilmesi adına çalışma yürütecek bu yönde geçmişte önemli çalışmalara imza atan divan üyelerimizden; Bursa sporunun geçmişine ışık tutan araştırma kitapları ile bilinen Üyemiz Sn. İsmail Kemankaş geçmiş dönem yönetim kurulu üyemiz Sn. Orhan Efe bir dönem kulüp müdürlüğü görevimizi de üstlenen Sn. Alpay Şar’ın yanı sıra Bursa Kent Müzesi ve sivil müze kuruluş tecrübeleri ile danışman olarak Sn. Ahmet Erdönmez ve Sn. Feyza Uluumay Gökalp katkı sağlayacaklar.Her iki komitemizin de Kulübümüze önemli hizmetlerde bulunacağına inanıyorum.

Değerli Bursasporlular,

Bildiğiniz gibi,3 sene evvel göreve gelirken 1 dönem görev yapıp, devredeceğimi dile getirmiştim.Bugün o sözümüde tutuyorum, görevim boyunca başta Levent Batur, Mehmet Toplan , Yücel Akgün , Feridun Özkaya olmak üzere tüm Divan yönetim kuruluma ve Daha önceki Bursa Büyükşehir belediye başkanıma ve Furkan Banaz yönetiminede teşekkür ediyorum,

başta yönetim kurulum olmak üzere, aday olmayacağımı duyarak tekrar aday olmam yönünde güzel temennilerini ileten; Bursaspor Divan kurulu üyelerime de şükranlarımı sunuyorum,

Görevde olduğum zaman zarfında Bursaspor Tüzüğünün kurallarına uymaya ve birleştirici bir usul sergilemeye gayret ettim. Üyelikten divan başkanlığına kadar görev aldığım tüm kurullarda hiyerarşi ve kurum devamlılığı esasına riayet ettim.

Mevcut başkanımızın hazırladığı “ tek liste “ tüm Bursasporlular tarafından kabul görerek genel kuruldan oy birliği ile geçti, Divan başkanlığında da aynı tutumu bekliyorum, benimle beraber görev yapan arkadaşlarımın yanına Divan'da görev almak isteyen herkese kapılar açık,

Ben yıllardır yaptığım gibi bundan sonrada her zaman Bursaspor Yönetiminin, İcra kurulunun, Divan Kurulunun, Bursaspor Vakfının yanındayım,Bursaspor’un neferiyim

Hepinize katılımınız için bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum."