TC Kimlik No
Şifre

Kamuoyuna Duyuru

03/05/2017 19:46

Bursaspor Durmazlar Basketbol Takımımız’ın Afyon Belediyespor ile yarın Afyon’da oynayacağı Play-Off çeyrek final dördüncü maçından bir gün önce, Afyon İl Spor Güvenlik Kurulu’nun almış olduğu “deplasman taraftar yasağı” kararı, Türk basketbol yaşamında örneği olmayan, eşit rekabet ilkesine ve sportmenliğe uymayan, vatandaşlık hak ve hukukuyla da asla bağdaşmayan bir karardır.

Kamuoyuna Duyuru

Gerekçesi güvenlik olmasına karşın, bu kararın hangi saikle alındığı ve böylesine kritik bir karşılaşmada, kime ne avantaj sağlayacağı da konuyla ilgisi olmayan sade bir vatandaşın bile farkedebileceği kadar açık ve nettir.

Bu karar, futboldaki deplasman yasağının kaldırılmasıyla başlatılan sportmenlik sürecini baltaladığı gibi, sporseverlerin zekasıyla da açık açık alay etmekten başka hiçbir mesaj içermemektedir. Ezeli rekabetin yaşandığı camialarla birlikte, husumeti olan kulüplerin karşılaşmaları bile bütün taraftarlara açılmışken, bir basketbol maçında, deplasman tribününe kilit vurmak sağlıklı bir düşüncenin ürünü olamaz.

Bursaspor Durmazlar Basketbol Takımı ve taraftarı, Türk basketboluna son dönemde farklı bir renk ve ivme kazandırmışken, bu heyecanı bitirmeye ve takımımızın önünü kesmeye yönelik bir niyeti içinde bariz olarak barındıran “deplasman taraftar yasağı’ kararını, önce Türk basketbolunu yöneten kadroların dikkatle okumasını istiyor, sonra da bu kararın basketbol ailesi içinde gelecekte yol açacağı tehlikelerin neler olabileceği hususunda herkesi sorumlu davranmaya davet ediyoruz.

Adalet duygusunu zedeleyen bu kararın değişeceğine dair umudumuzu muhafaza ediyor, aksi durumda ise Bursaspor Durmazlar Basketbol Takımı olarak, gereken cevabı parkede, sportmenlik çerçevesi içinde vereceğimizi, mütekabiliyetin de esas olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Bursaspor Durmazlar