TC Kimlik No
Şifre

Olağan Divan Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

02/03/2016 20:28

43. Divan Kurulu toplantısı 88 üyenin katılımıyla Merinos Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Olağan Divan Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

  383 Divan Kurulu üyemizden 88 üyemizin katıldığı toplantıda konuşan Başkanımız Ali Ay, kulübün ASSET’ten tamamen kurtulduğunu, Aktifbank’tan temliği kurtardıkları yeni bankalarının Halkbank Faktöring olduğunu söyledi.

Kurulda, Ekrem Barışık, Hasan Erdem, Yasin Erdem, M.Metin Atay, Hasan Halit Acar, Özden Doğan, M.Dursun Başaran, Cem Şirin, Ahmet Yaşar, A.Nihat Irkörücü, Ali Yazır, Şaban Babaç’ın Divan Başkanlık Kurulu'na üyelikleri kabul edildi.

Divan Başkanlık Kurulu Başkanımız İdris Sevinç açılış konuşmasında, ”Divan olarak oluşturduğumuz üç kurulda yeni yönetimdeki arkadaşlarımız bizimle birlikte Tüzük ve Hukuk Kurulu’nda Hakan Dinçtürk, Sosyal ve Mali İşler Kurulu’nda Fatih Pulat ve Sportif Faaliyetler Kurulu’nda ise Yüksel Çolak bizlerle birlikte çalışmaya başladılar. Hayırlı olsun. Yeni ve güzel bir tüzük yaratmak için çalışmalar yapılıyor” dedi.

Divan Başkanlık Kurulu Üyemiz Avukat Haluk Sivri, Tüzük ve Hukuk Komisyonu çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. Sivri, “Değerli avukat arkadaşlarımızla fikir alış verişinde bulunduk. Önümüze birtakım ham fikirler çıktı. Bunları ilerleyen toplantılarda değerlendirip yönetim kurulumuza sunacağız. 2016 yılında bir tüzük genel kurulu yapılacaktır. Bu tüzük uzun yıllar kulübümüze hizmet verecek araç olacaktır” diyerek konuşmasını bitirdi.

Dilek ve temenniler bölümünde eski Divan Başkanlık Kurulu Başkanımız Kadir Şankaya ile üyeler Ersin Kurtuluş, Yüksel Türker, Çetin Tezyapar, Behzat Çavdar, Ahmet Ademoğlu  tüzük ve kulüp üyelikleriyle ilgili düşüncelerini dile getirdiler.

Daha sonra Başkanımız Ali Ay idari, mali ve sportif konularda üyelere açıklamalarda bulundu. Ali Ay şunları söyledi: “Değerli Divan, Bursaspor sevdalıları. Bugün yönetim olarak 44 günü geride bıraktık. Yani bugün yönetim olarak bir anlamda kırk uçurduk. Bu süre içerisinde kulübün mali açıdan ne durumda olduğunu ortaya çıkardık. Burası küçük bir şirket değil. Devasa bir holding. Bu holding bugüne kadar maalesef makam koltuğu ile yönetilmiş. Ortaya feci bir durum çıkmış. Burası gerçekten ticari bir yer olsaydı bugün kilit vurulmuştu. Attığımız her imzayı bugüne kadar kamuoyu ile paylaştık. Herkes bilgi sahibi olsun, taraftar gerçekleri bilsin istedik. Cebinde ne kadar para olduğunu, borcunu bilmezsen markete gidip su bile alamazsın. Olmayan para ile maalesef bütün marketi satın almışlar. Tarihinin en büyük gelirini futbolcu satışından almışken, borçlardan kurtulamamış ve tarihin en pahalı kadrosu kurulmuş. Sonuçta kulüp batağa saplanmış.”

“Kulüp Muhasebesi Düzene Girdi”

“Kulübümüzün muhasebesine yıllık olarak futbolculara, bakkala, kasaba, maaş harcamaları ne diye sordum. Cevabını 20 gün sonra alabildim. Bizim futbolcunun maliyeti nediyorum vergisi stopajı, menajer parası nerede. 1 milyon üzerine sözleşmeye imza atanlara birde maç başı 10’ar bin Euro maç başı var. Yüzde on menajerlik ücreti var. Brütten yüzde 15 stopajı var. Futbolcununun maliyeti de bir anlamda 1.8 milyon Euro’yu buluyor. Bu rakamları daha iyi anlasınlar diye söylüyorum. Bugün ne ödeneceğini, 6 ay sonraki, 1 yıl sonraki borcunu bilmeden kulüp yönetilmez. 2-3 yıl sonrasını bilmeniz lazım. Kulüpte kapı çalındı yıllar öncesine ait  55 bin Euro borç getirdiler. Avukat her geldiğinde eyvah diyorum. Muhtar Tucaltana bu kadar borcumuz var deseler inanın şaşırmam.  Bir finassımızın olmaması Bursa’nın ayıbıdır.”

“Şikayet İçin Göreve Gelmedim”

“Ben şikayet için gelmedim bu göreve. Bilginiz olsun diye bunları söylüyorum. Bu kulüp ya düzelecek, ya düzelecek başka yolu yok. Bursaspor Kulübü yumurtayı bile para ödeyip diye almış. Yumurta lazım desem en az 20 firma gönüllü olarak bunları karşılar. Temel tüketim ihtiyaçları için görüşmeler yaptım. Hep olumlu dönüşler kazandım. Bu da beni mutlu etti.”

“İbra Edilmeme Olayını İnceliyoruz”

“Bu arada genel kurul üyeleri eski yönetimi ibra etmeyip bize bir görev verdi. Yabancı firma ile anlaştık. Kulüplerin halka arzı ile ilgili çalışması olan bir firma başta olmak üzere bugün 2 şirketle çalışıyoruz. Buradan çıkacak raporlara göre hareket edeceğiz. Kamuoyunda ibra olayı ile sanki bir şey yapılmıyormuş diye düşünmelerini istemiyorum. Gereken yapılıyor. Çözüm ne. Borcu bir çırpıda ortadan kaldırmak mümkün değil. Bunun için bir hazine anahtarını bulmanız lazım. Futbol geliri ile bunu yapmanız mümkün değil. 100 milyon geliriniz varken 150 harcarsak tabiki batarız. Personel ve diğer branşları koyarsak borç her yıl 80 milyon artar. Benim kafama silah dayasanız bundan sonra pahalı transfer yaptıramazsınız. Ödemeyeceğimiz paranın altına imza atmam.”

“Kulüpler Birliğinde Konuştuk”

“Pazartesi günü Kulüpler Birliği toplantısında arkadaşlarla görüştük. Futbolcularına 2-3 milyon veren futbolcularda var. Bizim bir tık altımızdakiler 100 ile 400 bin Euro veriyorlar. Biz iki futbolcuya 60 milyon vermişiz. Fayda maliyet tablosu ortada. Bu sezon bitti. Bu hormonlu büyümeye son vereceğiz. Faydası az, maliyeti çok olanlarla yollarımızı ayıracağız. Sportif faaliyetteki başarılı takım yaratacağız. Deniz ve Jem ile başladık. Yüksel kardeşimin girişimi ile Deniz olayını çözdük. Akılcı tranfserler olur, altyapı kaynakları koyarsak, hedefini Avrupa olarak belirlemiş kulüp ortaya çıkar.”

“5 Benzin İstasyonu”

“Mali tabloyu gördükten sonra bu tabloyu bir yılda yarı yarıya indirmezsem kongre kararı alırım sözümü laf olsun diye söylemedim. Belediye Başkanımız bize yardımcı oluyor. 5 benzin istasyonu ile kulübümüze 100 ile 150 milyon gelir elde edeceğiz. Biz öncelikle ortalığı toparlamak istiyoruz. Mali genel kurulu yapabilmemiz için bir gündem belirleyemezdik. Onun için yapmadık. Yönetim olarak alış yetkimiz var, ancak satış yetkimiz yok. O zaman mali genel kurulu yapacağız. O zaman destek bekleyeceğiz. Bu uzun vadeli değil 9 ay veya 1 senede bunu çözeceğiz. Şehir plancılarıyla çalışıyoruz. Sırtımızdaki kamburlardan kurtulacağız. Ali Turan arkadaşımız çalışmaları sonrasında Vakıfköy’de Spor lisesini kuracağız. Etrafımdaki arkadaşlarımdan da destek sözü aldım. “

“Sosyal Medya Çok Önemli”

“Sosyal medya çok önemli. Takipçi sayımız 1 milyonu geçti. Bunu daha etkin kullanabiliriz. Bu konuda çalışıyoruz. Dergimizle ilgili temaslarımızda var. Arayışlar sürüyor. Taraftar meclisini birkaç hafta içerisinde faaliyete geçireceğiz. Herkesten fikir alacağız. Camiadan tek istediğimiz takım şuan hasta ve komada. Yani yoğun bakımda. Seneye nekahat dönemi olacak. Divan kuruluna katılım az olmasına bende üzüldüm. Bursaspor’a herkesin katkı vermesi lazım. Güvensizlik ortamı olması nedeniyle kulübün kapısından geçmek istemeyen insanlarla birlikte seferberlik yapacağız.”

“Tutamayacağım Sözü Vermem”

“Beni bilen bilir. Hayatım boyunca tutmayacağım söz vermedim. Bursaspor, 2017-18 sezonunda hem şampiyonluğun en güçlü adaylarından biri olacak, hem de Avrupa kapılarını ardına kadar açacak takım kuracağız. Genel Kurul beni ve arkadaşlarımı seçti. 19’unda mazbatamızı alıp işe başladık. Kurumsallıktan geçmeyen kulüp ele aldık. Muhasede bir kızımız her şeye o bakıyor. Biz muhasebede 3 ay gerideydik. 2 arkadaş aldık. Şuan günü yakalayabildik. Ekibimiz derli toplu olacak. 6 aya kadar sabır göstermenizi istiyorum. Geldiğimizden bu yana 43 milyon ödedik. Martta ödenecek 28 milyon 310 bin, nisan 19 miyon 500, mayıs 19 milyon, haziran 19 milyon 500, temmuz 16 milyon 300 bin TL olmak üzere  toplam 102 milyon borç var. Bugüne kadar yönetim olarak 85 milyon TL katkı koyduk. 14 milyon tahmini giderle birlikte borç miktarı 201 milyon. Gelir ise TFF’den 10 milyon,Spor Toto’dan 1,5 milyon, müsabakalardan 1 milyon, locadan ise 2,5 milyon TL olmak üzere elimizdeki benzin istasyonu çeki 9 milyon. Kredi kapama çekleriyle birlikte toplam 45 milyon var. Yani bütçemiz açıkta.”

“Borçta Açık 155 Milyon TL”     

“155 milyon TL fark var. Bunu yanlış anlamışlar. Şuan günü yakalayabilmek için 50 milyon dolar lazım. Var gücümüzle çalışıyoruz. Yönetim kurulu arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Beni yalnız bırakmadılar. 1 aktifbank, 2 asset, 3 benzin istasyonuydu. Ben yanlışlıklar gördüm. Benzin istasyonu 9 milyon spotaj dahil 60 bin tl 10 yıl zamsız verilmişti. Biz bunu kabul etmiyoruz dedik. Arkadaşlar gelip gitti. Son toplantıda bir yere vardık. Uzlaştık. 11 milyon 500’e çıkarttık. 1 loca sattık. Paranın 4 milyonunu 1 ay sonra alacağız kalan, 4,5 milyon 18 aya yayılmış durumda.”

“Başkan Hem Akıllı Hem Paralı Olmalı”

“Ben sanayiciyim. Hakka hukuka adalete çok dikkat ederim. Ben kimsenin parası pulu, şekli şemaliyle ilgili konuşmam. Bunu sevmem. Paralı başkan mı akıllı başkan mı diye sorduklarında ben de hem paralı hem akıllı başkan lazım bugün Bursaspor’a dedim. Bankalarda bayağı problem vardı. Hiçbir banka kulübe yanaşmıyordu. 8 banka ile görüştük. Ben kendi şirketimle şahsi kefaletim var. Şirketimin ismi; Fatih beyin bankacılığını kullanarak Aktif bankı kapattık. HalkBank’a geçtik. Ahmet Çalık Grubu’na Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İç İşleri bakanı Efkan Ala, Milletvekili Hüseyin Şahin ve Maliye Bakanı Naci Ağbal'a teşekkür ediyorum. Bize çok yardımcı oldular.”

“Asset’i Bitirdik”

“Bugün Asset’i tamamen bitirdik. Bu konuda arkadaşlarımız için sizden alkış istiyorum. Bursaspor’a 10 yıl için 10 milyon dolar kazandırdık. Bunu da cezayı şart ödemeden başardık. Şuana kadar 1 milyon 300 bin ödenmiş. Satışlardan, bu sene için 200 bin TL aldılar. Hak edişleriydi. Ben bu arkadaşlarla benim şartlarımla çalışıyorum. Ben satarsam ona komisyon vermem. Ne satılırsa satılsın yüzde 12 artı KDV alıyorlardı. Bundan kulübü kurtardık.”

“Maliye Bakanına Teşekkür”

“Batalla transferi için vergi dairesinden borcu yoktur yazısı almamız lazımdı. Maliye bakanımıza teşekkür ediyorum. Bunun için 2-3 defa Ankara’ya gittik. Bize çok yardımcı oldu. Vergi Dairesi  müdürünün katkılarıyla son gün uzatmayı aldık. 10 milyonu 18 aya bölüp uzattık. Bugün  5 milyon TL daha vergi borcu ödedik. Bursaspor’un şuanda benim için olmazsa olmazlarından bir tanesi, banka kredilerinin ivedilikle kapatılması. Yıllık maliyeti 13/14 milyon TL, 16-17’yi bulacak. Bunu kapatmazsak kulüp her sene faiz öder. Bunun için bütün sanayicilerimizden buradaki arkadaşlarımızdan ticaret erbabı arkadaşlarımızdan localarımızı almalarını, kombinelerimizi almalarını istiyorum.”

“İlk Kapıyı Ben Aldım”

”Kapıları satmaya başladık. İlk kapıyı ben aldım örnek olmak istedim. 80 kapımız var. Nereden böyle başkanı bulacaksınız. Ben hakikaten Bursasporluyum. Lafta değil. Çocuklar tutmasa 50 milyon doları koyarım ben öyle Bursasporluyum. Hasan Gülayan kardeşim sizden bir loca almanızı bekliyorum. Temliklerimiz 110 milyondu. Benzin istasyonu da 4 milyon karşılığında 150 milyon olarak teminat verilmiş Aktif Bank'a. Biz bunu şuan 96 milyon temlik verdik. Benzin istasyonu dışarıya çıkınca başka banka ile görüşüp para alacağız. Bunlar çözüm değil. Çözüm öz kaynak. Geliri arttırmak. Maalesef kalıcı giderimiz var gelirimiz yok. Öncelikle bu halledilmeli. Pahalı transfer istemeyin. Bana Batalla lazım. Yazıcı dönemindeki Batalla lazım. Var gücümüzle çalışıyoruz. Kimse karamsar olmasın biz bunu çözeceğiz.”

Daha sonra söz alan Finansal Yapılanmadan Sorumlu Mali Asbaşkanımız Fatih Pulat, “Hali hazırda Aktif bank ile çalışma koşulları şöyle; Spor Toto 30 milyon. Yılda 5 milyon alındığı için 6 yıllık gelir yapıyor. Aynı zamanda TFF temlik 63 milyon 900 bin TL. Biz bu temliklerle karşı karşıyaydık. Benzin istasyonu ipoteği vardı. Ekspertiz değerlendirmesinde 4,5 milyon görünüyordu. Şimdi bunu 30 milyon olarak değerini belirledik. Aktif Bank'a ipoteği kapattık. Spor Toto ve TFF gelirlerini Halkbank’a verdik. Mevcut şartlarda ki 11 milyon e-bileti boşa çıkardık. Bunu paylaşmak istedim” diye açıklamalarda bulundu.


Etiketler : ,,,,,,,
 • Olağan Divan Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
 • Olağan Divan Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
 • Olağan Divan Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
 • Olağan Divan Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
 • Olağan Divan Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
 • Olağan Divan Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
 • Olağan Divan Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
 • Olağan Divan Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
 • Olağan Divan Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
 • Olağan Divan Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
 • Olağan Divan Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
 • Olağan Divan Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
 • Olağan Divan Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
 • Olağan Divan Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
 • Olağan Divan Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
 • Olağan Divan Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
 • Olağan Divan Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
 • Olağan Divan Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
 • Olağan Divan Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
 • Olağan Divan Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
 • Olağan Divan Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi