TC Kimlik No
Şifre

Bu Öneriler Ramazan Ayında Kalbi Koruyor

09/07/2013 13:55

Özellikle Ramazan ayında, iftar sonrası saatlerde kalp krizi, hipertansiyon veya çarpıntı atağı gibi şikayetlerle acil servise başvuran hastaların sayısında belirgin artış olduğu dikkati çekiyor.

Bu Öneriler Ramazan Ayında Kalbi Koruyor

Özellikle Ramazan ayında, iftar sonrası saatlerde kalp krizi, hipertansiyon veya çarpıntı atağı gibi şikayetlerle acil servise başvuran hastaların sayısında belirgin artış olduğu dikkati çekiyor. Fazla miktarda ve ağır, yağlı, tuz içeriği yüksek besinlerin tüketilmesiyle birlikte sindirim fonksiyonları için gerekli kanın sindirim sistemine yönlendirilmesi sırasında kalp aşırı zorlanabiliyor ve bu durum kalp rahatsızlıklarının ortaya çıkışını tetikleyebiliyor. Oruç tutan kişiler arasında sağlıklı olanların yanı sıra birçok kalp hastası ve kalp hastalığına aday bireyler de bulunuyor. International Hospital Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Tayfun Açıl, ciddi yakınması bulunmayan, genel durumu iyi olan hastaların oruç tutabileceğini, ancak, özellikle 40 yaşını geçmiş erkekler ile menopoz sonrası kadınların birkaç püf noktasına özen göstermeleri gerektiğine dikkat çekiyor.

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Tayfun Açıl oruç tutarken kalbi korumanın püf noktalarını anlattı.

1. İftarda midenizi tıka basa doyurmayın
İftarda mideyi tıka basa doyurmak, kanın sindirim sistemine hücum etmesine yol açıyor. Bu da kalbe ve beyne giden kanın nispeten azalmasına, bunun sonucunda da göğüs ağrısına, hatta bayılmalara neden olabiliyor. Ayrıca dolu mide kalbe baskı yapacağı için ritim bozukluklarını da tetikleyebiliyor.

2. Sahuru atlamayın: Sahur açlık ve susuzluk süresini kısaltıyor ve günlük kalori ihtiyacınızı ikiye bölerek tükettiğiniz için daha dengeli beslenmenizi sağlıyor. Sahurda sofranızda tokluk hissi yaratacak çorba, kepekli ekmekle kahvaltılıklar ve şekersiz meyve kompostosu olsun.

3. Et ve hamur işinden uzak durun, sebzeyi tercih edin
Tüm gün uzun süredir istirahat eden sindirim sistemine aniden yüklenmek hem metabolizmayı hem de kan dolaşımını olumsuz etkiliyor. Bu da kan basıncı değişikliklerine bağlı istenmeyen akut kalp olayları ile sonuçlanabiliyor. Bu nedenle sindirimi nispeten daha kolay olan sebze türü besinleri tercih edin, özellikle kırmızı et ve hamur işi gıdalardan kaçının.

4. İftar yemeğine başlamadan önce 1-2 bardak su için
Düzenli sıvı tüketimi, özellikle sıcak mevsimlerde son derece önemli. Kalp damar hastaları çeşitli nedenlerle zaten idrar söktürücü ilaçlar kullanıyorlar. Buna ek olarak sıvı almadıkları takdirde böbrekleri yeterince kanlanamayacağı için böbrek yetmezliği gelişme riski oluşuyor. Ayrıca sıcak havalarda sıvı ve tuz kaybı artıyor. Bunun sonucunda kan basıncı düşebiliyor ve bu durum bayılmayla sonuçlanabiliyor. Bu nedenle iftara başlamadan önce 1 veya 2 bardak su içmek gerekiyor. Yemekle birlikte aşırı hızlı ve bol su tüketiminden de kaçının. Çünkü midenin aşırı gerilmesi kalp ritmini bozabiliyor, bunun sonucunda da sıklıkla kalp krizi şikayetleri ile karıştırılabilen mide reflüsü ortaya çıkıyor.


5. Gazlı, tuzlu veya şekerli meşrubattan kaçının
Gazlı içecekler diyaframın kalbe bası yapmasına, bunun sonucunda da ritim bozukluklarına ve nefes darlığına neden olabiliyor. Tuzlu içecekler kan basıncında yükselmelere yol açarken, şekerli içecekler de kan şekerinde oynamalara neden olup, metabolizmanın düzenini bozuyor.

6. Şarküteri ürünlerinden uzak durun
İftar sofrasında salam, sucuk ve pastırma gibi ürünleri tercih etmek, gereksiz yere tuz tüketmek özellikle hipertansiyon ve kalp yetmezliği hastalarını olumsuz etkiliyor. Hipertansif krizi, (kan basıncının hayatı tehdit edici şekilde yükselmesi sonucu oluşan tablo), kalp krizi, akciğer ödemi gibi ciddi tablolar oluşturabiliyor. Yine şekerli ve hamur işinden zengin gıdalar tüketmek, özellikle diyabet hastalığı olanlarda şeker koması gibi olumsuzluklar oluşturabiliyor.

7. Tatlı yerine meyve veya dondurma yiyin: İftarda şekeri bol olan tatlıları yemekten kaçının. İftardan 2 saat sonra ara öğün olarak meyve veya diyet dondurma tüketebilirsiniz.

8. Gün içinde yorulmayın ve sıcak ortamda bulunmayın: Su, tuz ve enerji kaybını mümkün olabildiğince azaltmak için aşırı yorulmaktan kaçının. Spor amaçlı egzersizi veya yorucu günlük işlerinizi iftar sonrasına bırakın. Dikkat etmeniz gereken bir başka nokta da, serin ortamlarda bulunmaya çalışmak olmalı. Sıcak su ve tuz kaybına bağlı tansiyon düşüklüğünün yanı sıra damarlarda genişlemeye bağlı tansiyon yüksekliğine yol açabiliyor.

9. 30 dakika yürüyüş yapın, iftar sonrasında ağır sporlardan kaçının: Gün içinde spor yapmak su ve enerji kaybına yol açtığı için oruç tutarken tavsiye edilmiyor. Çünkü özellikle zengin ramazan sofralarında karnını doyurmuş olan sağlıklı kişilerde bile kalp krizi, ritim bozuklukları veya bayılma gibi olumsuz durumlar oluşturabiliyor. Bu nedenle özellikle kalp hastalarının yemek sonrasında futbol gibi ağır sporlardan kesinlikle kaçınmaları gerekiyor. Ancak sağlıklı insanların yanı sıra kalp ve tansiyon hastaları için de düzenli egzersiz yapmak çok önemli. Yemekten en az 1 saat sonra kısa, yorucu olmayan spor yapın. Örneğin 30 dakikalık tempolu yürüyüş sizin için ideal.
.
10. Tuz ve kalori miktarına dikkat edin: Yemeklerde tuz ve kalori miktarını aşmayın. Aksi halde tansiyon yükselebiliyor veya mevcut kalp yetersizliği sorunu artabiliyor.

İftarda içilen sigara kalp krizini tetikleyebiliyor
Ramazan ayı dahil hiçbir zaman sigara içmemek gerekiyor. Ani kalp damar hastalıklarına bağlı olumsuz olayları arttırabilen sigara, özellikle uzun süre açlık ve susuzluktan sonra iftar açmak niyetiyle içildiğinde, kalp krizi, felç ve ritim bozukluğu gelişme riski oldukça artıyor.