TC Kimlik No
Şifre

Divan Kurulu Toplandı

18/03/2011 21:38

Olağan Divan Kurulu toplantısı bugün saat 18:00`da Özlüce Tesisleri`nde gerçekleşti.

Olağan Divan Kurulu Toplantımız Özlüce Tesisleri`nde yapıldı. Kadir Şankaya başkanlığında gerçekleşen toplantıda Başkanımız İbrahim Yazıcı son günlerde yaşanan polis baskınları ve kulübün mali durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Toplantıda merak edilen sorulara açıklıkla cevap verildi.

Divan Kurulu toplantısında söz alan Başkanımız İbrahim Yazıcı kulübün mali durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Yeşil beyazlı kulübün son günlerde yaşadığı baskınlar hakkında da açıklama yapan İbrahim Yazıcı şunları söyledi:

"Geldiğimiz zaman 25 milyon TL üstünde bir borç, bugün de ona yakın kulübün kasasında bir para. Bursaspor kulübü olarak, yönetim olarak son günlerde yaşadığımız haksızlıkların bir tek sebebi var. Şampiyon olmak ve bir zamanlar borç içinde kıvranırken şimdi kasasında para olan kulüp haline gelmek. Eskiden Bursaspor`un ismini ağzına bile almayanların iştihanı kabartan Bursaspor yaratmak. Bizi küstürmek ve bıktırmak için tezgahlanan bu oyunun hem piyonları hem de gizli patronları vardır. Bir de medya ayağı vardır. Yönetimler bir ailedir ve her ailede olduğu gibi sıkıntı yaşanması normaldir. Yönetimdeki görev değişikliğinin kaos gibi yansıtılması tezgahtan başka birşey değildir. Eski yönetimdeki ikinci başkanın suçlamaları ve bu yönetimdeki malum şahsın iddialarını bilseniz, bu kulübün hocasına yönelttiği iftiraları duysanız çok şaşırırsınız. Bu yönetimin içindeki kişide hiçbir belge olmadığı halde servis ediyor. Bir gazete var hergün başlık atıyor. Bizim alnımız ak. Bir tek şey istiyoruz, soruşturma bitsin ve kimin ne olduğu ortaya çıksın.

Kulüp iki yıl önce icralar yüzünden nefes alamaz hale gelmişti. Maaş veremeyecek durumundaydı. Bursaspor futbolcuları paralarını alamadıkları için antrenmana çıkmadılar. Bu borçları ödeyebilmek için TFF`den gelen paralar kulüp dışı hesabıma aktarıldı ve ödemeler buradan yapıldı. Bu bir hataysa ben bunun bedelini ödemeye hazırım. Ne yapsaydık, tüm gelirler icralara mı gitseydi? O dönemdeki bağışlar da Valilik hesabında toplanmıştı. Bunu da biz istemiştik. O gün Bursaspor için toplanan bağışlar, bu hesapta toplandı diye sayın Vali suç mu işledi?

İçinde bulunduğum yönetim ve hocasına iftira atan kişiye sesleniyorum. Tüm rakiplerimiz bir araya gelse bunu yapamazdı. Bir insan bu kadar mı vicdansız olur. Suçlamaların hepsi iftira dolu. bundan sonra benim yüzüme nasıl bakar, hocanın yüzüne nasıl bakar? Ben hayatım boyunca lekeye tahammül gösterecek biri olmadım. Çete iddiasında bulunuyorlar. Bin tane adam çalışıyor yanımda. Sorun bakalım tek adamımı getirmiş miyim? Öyle olsa buraya da kendi adamlarımı getirirdim. benim kişisel varlığımı bilmiyorlarsa vergi sıralamasına da baksınlar. 10 bin TL, 20 bin TL den bahsediyorlar. Ben helikopterimle kimleri taşıdım. 1 TL fatura kestim mi? Utanmadan yüzde 50 menajere ödendi lafları dönüyor. Bizim suçumuz Bursaspor`u şampiyon yapmak mı?

Bu kişiler kulübün itibarını zedelemek için ne gerekiyorsa yapıyorlar. Bundan 20 yıl önce başkanlığı bırakırken kulübün borcu yoktu. Şu anda da borç içinde aldığım kulübün kasasında para var. Kulüpte olanları biliyorsunuz. Bir Allah`ın kuluda çıkıp ne oluyor diye sormadı. Taraftar dışında kalan kesim tarafından yalnız bırakıldık. Taraftar bize destek vermeseydi bu görevde durmazdık. Şampiyonlukta yaşayamazdık, borçlardan da kurtulamazdık. Herkes kabuğuna çekildi olanı biteni seyrediyor. Eminim bazıları yaşadıklarımızı kıs kıs gülerek izliyor. Bu mu Bursasporluluk? Bunun hesabını sorarlar. Bunun hesabını Bursa sorar. Siz sormazsanız tarih sorar. Her şeyi cevaplamaya her zaman hazırım."

Öztürk Yazıcı: “Soruşturma sürüyor”
Hukuk İşlerinden Sorumlu Yöneticimiz Avukat Öztürk Yazıcı, Başkanımız İbrahim Yazıcı`nın ardından söz aldı. Soruşturma konularıyla ilgili açıklamalar yapan Yazıcı şunları söyledi:
"Tüm kamuoyunun ve divanın bilgilenmeye ihtiyacı var. Genel hatlarıyla başkanımız yaptı. Öncelikle Bursaspor aleyhine müracaatlar oluyor. Basında yer alıyor ve can sıkıyor. Karşılaştığımız bu güçlükleri de aşmak zorunda kalıyoruz. 2010 yılında verilmiş şikayet dilekçesi var. Eski başkanlardan Recep Günay ve Sedat Topaloğlu. Bu şikayet dilekçesi uzun süre savcılıkta takılıp kaldı. Bir gün düğmeye basıldı. Sonra kulübün tüm evraklarına el konuldu. Şu anda bu eski şikayetten dolayı bir soruşturma sürüyor. Biz de bu soruşturmada, şikayet dilekçesinde şu var; çete kurmak, organize suç örgütü kurmak ile suçlanıyor. Soruşturma savcısı da organize suç örgütü savcısı. Hepimiz bu soruşturmada şüpheliyiz. Buna itibar ediliyor. Her kurum ve kişi soruşturulabilir. Şikayet dilekçesinde meşhur temlik dilekçesi yazılı. Olağanüstü birşey yok. Son zamanda bir boyut kazandı."

Bu şikayet soruşturmasında tanık sıfatıyla ifade veren yönetim kurulu üyemiz arkadaşımızın olumsuz beyanları var. Stadın yapımı 13 milyon 500 bin TL`ye mal olmuş, Bursaspor neden fazla ödemiş? Bu bir iddia. Biz de namusluyuz ve kulübün arkasındayız. Biz Bursaspor sevdalısıyız. Bu stadın 17 Mayıs`ta inşaatın başlaması ve 2 ayda teslim olması gerekiyordu. Eğer Bursa bunu yapamazsa İstanbul`a maç izlemeye gidecektik. Bu bizim namusumuzdu. Stadın mülkiyeti Belediye`ye ait. onlar ihaleye çıkarsa yandık. Bursaspor adına başladı. Belediye, Vali bey, mimarımız birleşti. İkinci Başkanımız Haluk Özkıyıcı`ya yüklendi. 2 ay 15 günde stat bitti. Harcamalar ve rakamlar 7 milyon 242 bin TL`lik fatura vardı. Bursaspor`un ödemesi konuşuldu. Hala bu fatura ödenmemiş durumda. Müteahit firmaya faturası var. Led TV`ler getirildi. 1 milyon 446 bin TL. Toplam maaliyet 10 milyon TL artı katma değer vergisi ve bu para ödenmemiş durumda. Bursa tüm maçlarını bu statta oynadı. Sivasspor stadı emsal gösteriliyor. Suçlamalardan biri bu. Biz buradan gol yemiyoruz. Kamunun hakim olduğu bir şeyde kimse hırsızlık bulamaz.

Bir diğer suçlama ise temlikler. Bunları zaten 1 yıldır hukuken söyleye söyleye bir hal olduk. Bu temliklerin vaktiyle yapılmış olmasından dolayı, Bursaspor`un kazandığı para 1 milyon TL. Adamın biri menajer, futbolcu eski. Senetleri icraya koymuş, eğer paralar hesaba girse uçup gidecek. Sonra bir daha geri alamazsınız. Ben yönetime geldiğimde benim ofisimde 10 toplantı yaptık. 75 bin TL`yi kurtarmak için bu toplantıları yaptık. Temlikler boş yere yapılmamıştır. Şu anda öyle inceliyorlar ki, bu temliklerde çok rahatız. Başkanımızın hesabına giren tüm paraların çıkışları Bursaspor ile ilgili. Usulsüzlükle, usule aykırılık çok ayrı kavramlardır. Böyle işlerin de kimse arkasında olmaz.

Para cezaları neden kulüp tarafından ödendiği soruluyor. Bursaspor`un hesabından 30 bin TL. TFF kesiyor. Haluk Özkıyıcı`nın cari hesabına borç olarak kaydedildi. Osman Nuri Biçer adına da ceza var. Bursaspor da bunu gider olarak işlemiş. Şeffalıktan çok eleştiriliyoruz. Genel kurullar yapıyoruz. Biz kamu kararına derneğiz. Biz 2 yılda bir mecburen de denetleniyoruz.

İbrahim Yazıcı: “Bana gitmedim dedi”
"Beni bilenler nasıl yönetici olduğumu bilirler. Ne kadar idare etmeye yer veren bir kişiliğim var. Bu arkadaşımızın söyledikleri doğru olmadığı için anlatıyorum. Gaziantepspor maçı sonrası moralim bozuk, bizim yeni statta kendimize ait yönetim kurulu odamız var. Tüm arkadaşlar orada toplanmış. Nasıl gittiğimi bile bilmiyorum. Kendimi o odanın içinde buldum. Herkes orada. Önüme imzalı kağıt geldi. 12 imza var. Ve diyorlar ki, bu imzalar Mesut Mestan bu görevinden alınsın. Nedenini sordum. `hiçbirimizle diyaloğu yok böyle istiyoruz` dediler. O zaman Mesut beyi çağırayım kendi yüzüne de söyleyin dedim ve çağırdım. İddiaları söyledim ve onları da çağırdım. Tüm arkadaşlar geldi. Hepsi tek tek yüzüne, `Biz seni bu görevde istemiyoruz. Uyumsuz bir kişiliğin var. İstemiyoruz` dediler. Kendisine bazı tavsiyelerde bulundum. Daha sonra belki daha iyisi olur. Senin yapman gereken bu işe saygı duyman ve konuşmaman dedim. Konuşmazsan senin lehine olur dedim. Benim makam odam var, onun yanında ikinci oda var, istediğin zaman gidersin benim odama oturursun dedim. Geçtiğimiz günlerde bana, `Mesut bey ifade vermiş` dediler. Böyle birşey olsa benim haberim olur inanmam dedim. Arkadaşlarımın yanında aradım ve, Mesut sen ifade vermişsin, bana böyle bilgiler geldi dedim. `Hayır efendim gitmedim` dedi. Bunu yanımdaki arkadaşlar da duydu. Daha sonra benim önüme savcılık ifadesi geldi. İfade de o söylediği sözleri burada bir şekilde okumak durumundayız. Özetini söyleyeceğiz. Bunu da hukukçumuz söyleyecek.

Yeniden söz alan Avukat Öztürk Yazıcı ifadeyle ilgili şunları söyledi:
"Bir soruşturma var ama fotokopileri bize verdiler. Kulübümüzün muhasebeci Sema hanıma da bunun kopyası verildi. İfadede şunlar yer alıyor, `Özel menfaatler sağlanması, geçmişte dönemde bazı futbolcuların satın alınması durumunda menajerlere yüzde 50 oranlarında ödeme yapılacağına dair anlaşmalar mevcuttur. Futbolcu alımlarında menajerleri ile ön anlaşmaları Yazıcı ve Sağlam yapıyorlardı. Bana fiyat söyleniyordu. En uygun fiyata kulübe kazandırmaya çalışıyordum. Bu tür alım işlerinde şahsi menfaatler için beni engel görmüş olabilirler. Bu yüzden görevden almış olabilirler. Kulübümüzün 19 yıllık çalışanı iki ayrı hesap tutuluyor. BursasporTV genel müdür kontrolündedir. Yönetimle ilgisi yoktur` dolayısıyla bizi zan altına sokabilecek ifadelerdir."

İkinci Başkanımız Haluk Özkıyıcı ise Atatürk Stadı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Özkıycı şunları söyledi:
"Susmamızın nedeni korktuğumuz değil. Bursaspor`un menfaatleri için sustuk. Gazetelerde yazılan, internet sitelerinde yapılan yorumlara cevap yetiştirmedik. Ama iş itibarı zedelemeye kadar dayanırsa bu olmaz. Benim ismimle birleştirilmeye çalışılan iftiralara hakettikleri en ağır cevapları vereceğim. Bazı haber ve köşe yazılarında Atatürk Stadı`nın yenileme çalışması ile ilgili iddialar ortaya atıldı. Bu insanlar gerçeği öğrenmek isteseydi beni arayıp bana sorarlardı. Bana neden sormadınız? Sizin yaptığınız gazetecilik değil, yargısız infaz. Bunların hesabını vereceksiniz. Bilgi sahibi olmadan attığınız iftiraların bedelini ödeyeceksiniz. Ucuz kahramanlıklar peşinde koşmanın hesabını mahkemeler sorar. Ben stat işlerinde tek başıma karar yetkisine sahip olmadım. Sivas sürekli emsal gösteriliyor. O statla bizim stadımızda yapılan işlerin alakası yok. Biz yeniden zemin yaptık. Sadece bu işlerin maaliyeti 5 milyon TL`dir. Herşey açık ve nettir. Atatürk Stadı`nda neler yapıldığı sorulsaydı bir çok kişi bunu söylerdi. Biz o dönemde 24 saatimizi statta geçiriyorduk. Mesut arkadaşım yönetimde bize hesap sormuş biz de verememişiz. Ben önce kendime, sonra Allah`a, sonra da yönetim kurulu arkadaşlarıma verdi. Allah`tan kork. O günlerde maaliyet çıkarmaya vakit yoktu. Statta duvara çizim yaparak yetiştirdik. Madem ortada sorulan bir hesap var neden 7 ay bekledi? Biz 3 tane resmi denetleme geçirdik. Usulsüz bir iş olsaydı bu işin hesabını o arkadaş değil başkaları sorardı. Dosyalar elimde. Belge ve bilgiyi özel olarak gösteririm. Küçücük bir işin faturası dahil bu dosyalara kondu. Bizim yaptığımız her iş belgelidir. 12 arkadaşımı da lekelemeye kalkacaksın. İnsan kuldan korkmazsa Allah`tan korkar. Yalan yanlış haberlerle ikinci kez şampiyonluk mücadelesi veren Bursaspor`a zarar veriyor. Sayın Mestan Bursaspor`a bir almanak bastı. Teklifler topladık. Kitap başı 77 TL, Mestan ben basacağım dedi. Bursa`da iyi işler yapan firmanın sahibidir. Mestan bizi umursamazcasına Osman beyin odasından çıkıp gitti. 77 TL teklif olduğuna dair tutanak tutuldu. Bu fiyata basacağına inanıyorduk. Faturalar 130 TL olarak geldi. Bizi göreve genel kurul getirdi. Takımımızı yeniden şampiyon yapmak ve kulübümüzü Avrupa standartlarına ulaşmak için uğraşacağız."